České bezplatné:
V tomto článku se podrobně zaměříme na objasnění tohoto tématu. Pro správné používání je důležité, abyste věděli, o jaké léky jde a jak fungují. Pro zjednodušení a základní představu lze říci, že je o léčivo, které účinkuje proti bakteriím, které by jinak nebyly jiným způsobem nijak ohroženy. V České republice se někdy označují zkratkou "ATB".
V praxi se používají k léčbě takových infekčních onemocnění, jako jsou například záněty dutin, pneumonie, infekce kůže anebo na zánět močáku či na bakterie e coli.
Funguje to tak, že buď zabíjejí bakterie nebo brání jejich růstu a množení. Tyto léky je však velmi důležité používat výhradně dle pokynů vašeho lékaře a podle instrukcí uvedených v příbalovém letáku, aby byla maximalizována jejich účinnost a minimalizována rizika vedlejších účinků a rezistence bakterií.
Mezi nejprodávanější antibiotické léky na farmaceutickém trhu patří tyto značky – Furolin, Augmentin, Dalacin, Zinnat, Azithromycin, Dalacin nebo oční kapky s antibiotiky.
Léčivo můžeme kategorizovat podle způsobu aplikace následovně:
Abychom se v problematice lépe zorientovali, pojďme si velkou rodinu antibiotik trochu rozškatulkovat. Níže jsou uvedeny druhy podle toho, jak se mají používat a kdy, jaké mají složení nebo jakým způsobem fungují.
Jak už napovídá sám název, nejde o úzkoprofilové léčivo, zacíleno na velkou škálu bakterií. Tyto farmaceutické výrobky mají účinek proti rozsáhlému spektru bakterií. To znamená, že oblast jejich použití je velmi široká a není nezbytné stanovit úplnou identifikaci bakterií. Je to velká přednost a jejich výhoda.
Nicméně, používání těchto farmaceutik může zapříčinit vznik odolnosti u některých bakterií. Rovněž může dojít k porušení rovnováhy mikroflóry, která je v našem těle. Dopady se mohou projevit v podobě vedlejších účinků či infekcí, které mohou právě tyto odolné druhy bakterií přivodit. Proto by měla být volba pečlivě zvažována a naordinována pouze vaším lékařem. Dále je potřeba, abyste dbali na dodržování času a dávkování stanoveného doktorem.
Na druhé straně jsou tu i jiné druhy, které jsou zaměřena na konkrétní skupinu bakterií. Říkáme, že jde o léky úzkého spektra neboli úzkoprofilové. Ty jsou ordinovány, pokud je jistota ohledně typu bakterie.
Mezi výhody patří jejich větší selektivita, což znamená, že mají menší dopad na normální střevní mikroflóru a také nesou menší riziko vedlejších účinků. Kromě mohou zabrat při léčbě infekcí, kde se širokospektrálními protibakteriálními léky nepochodíme.
Nevýhodu představuje fakt, že pokud není známo, o jakou se jedná baktérii, může být obtížné určit, který přípravek zabere. To může vést ke zpoždění léčby a zhoršení stavu pacienta. V takových případech jsou širokospektrální antibakteriální léky dobrým řešením.
Tato skupina působí na bakterie tím, že interferuje s tvorbou bakteriálních proteinů. Tento druh se váže na ribozomální podjednotku bakteriálních buněk a narušují tak proces tvorby jejich proteinů. To vede k inhibici růstu a množení bakterií a léčebná terapie nakonec končí jejich zánikem.
Tento druh lze použít proti širokému spektru bakterií včetně těch gram-negativních. Ačkoli jsou aminoglykosidové antibiotické pilulky účinné při léčbě mnoha bakteriálních infekcí, mohou mít vedlejší účinky, včetně poškození ledvin a sluchu. Jejich nasazení musí pečlivě volit váš lékař.
Tato skupina zasahuje bakterie tím, že narušuje utváření vnější stěny bakteriální buňky. To vede k rozpadu jejímu rozpadu. Penicilinová skupina tohoto léčiva, jak již napovídá název, je odvozena od přírodního penicilinu a jsou velmi účinná proti širokému spektru bakterií. Oblast léčebného využití zahrnuje:
Tabulka s příklady, na které nemoci mohou být jednotlivé skupiny použity:
Širokospektrální a.: |
Úzkospektrální a.: |
Aminoglykosidová a.: |
Penicilinová a.: |
infekce dýchacích cest; infekce kůže a měkkých tkání; infekční onemocnění močových cest; infekce trávicího ústrojí; infekce krve. |
infekce močových cest; na zánět středního ucha; na zánět střev; záněty kostí a kloubů; břišní infekce. |
na močové cesty; septické stavy; infekce kostí a kloubů; záněty kůže; pneumonie. |
streptokokové infekce; infekce dýchacích cest; syfilis; infekce uší; zánět žil. |
Jak již bylo popsáno v úvodu tohoto článku, jde o pilulky, které účinně bojují proti bakteriím. Každé antibiotikum působí na bakterie jinak a způsobuje u nich různé změny.
Jak to funguje:
Na co však tyto léky nezabírají, jsou viry (nevyléčíme s nimi např. na chřipku nebo na kašel či covid). Viry jsou mikroorganismy, které se od bakterií liší a mají jinou strukturu a způsob replikace. Zatímco bakterie jsou samostatné organismy s vlastním metabolismem, viry jsou závislé na hostitelských buňkách a využívají je pro svou replikaci.
Bronchitida může být způsobena bakteriemi i viry. Pokud je způsobena bakteriemi, může být antibiotická léčba účinná. Ta je v takovém případě předepisována na zánět průdušek k potlačení růstu a množení bakterií v průduškách.
Které antibiotikum je nejlepší na zánět průdušek vám poradí váš lékař, o tom není žádná diskuze.
Chlamydie jsou bakteriální onemocnění, které se obvykle léčí antibiotiky. Ty pomáhají zabít bakterie chlamydií a zastavit jejich šíření. Pilulky na chlamydie předepisuje lékař.
Mnoho žen se v chladných měsících potýká s potížemi s močením. Velmi často za tím stojí zánět močových cest. U těch s nekomplikovaným průběhem se za vhodná přípravky pokládají:
Napadne-li vás streptokok bakteriálního typu, pak vám lékař předepíše prášky na angínu. Při léčení byste měli být v klidu a nechodit alespoň na tři dny sluníčko.
Jde o prevenci při extrakci zubů. Antibiotické přípravky jsou na zánět zubu předepisována často jako součást léčby, ale nejsou vždy nutná. Pokud je zánět zubu způsoben bakteriálně, mohou ATB pomoci zastavit infekci a vyhnout se následným komplikacím, jako je třeba na zánět dásní.
Možná jste nevěděli, že si můžete nechat předepsat tyto pilulky i na akné. Léčba antibiotiky se nasazuje ve středních a těžkých případech tohoto bakteriálního onemocnění. Na drobnější ranky vám možná postačí mast s antibiotiky, stačí ta, která se prodává jako třídenní bez receptu.
Léčba antibiotiky v tomto případě není jednodenní záležitost. Někdy je zapotřebí opakovaní terapie.
I borelióza se léčí nasazením ATB. Při léčbě boreliózy je důležité sledovat příznaky a informovat lékaře o jakýchkoli změnách. Pokud se příznaky nezlepší nebo se výrazně zhorší, je nutné se okamžitě poradit s lékařem. Délka léčby závisí na závažnosti infekce a na tom, kdy byla borelióza diagnostikována, v jakém je stádiu a jak důsledně léčivo užíváte.
Na otázku, kdy zabírají, je následující odpověď. Tyto léky začínají působit obvykle během několika hodin po podání první dávky. Většina bakterií je zničena v průběhu prvních několika dnů léčby, což vede k rychlému zlepšení příznaků infekce. Účinky, kdy pilulky, lze tedy zakusit v řádu hodin.
Obecně také platí, že léky na bázi antibiotik by neměla být užívána v den očkování, nejlépe 2 týdny po jejich dobrání.
Doba se může lišit v závislosti na typu infekce a závažnosti příznaků. Obecně platí, že by léčba měla začít účinkovat během několika hodin po podání první dávky. Většinou po 12 hodinách by se vám mělo již ulevit. Pokud chcete vědět přesněji, za jak dlouho tyto medikamenty zaberou, můžete se informovat u svého lékaře.
Nejde však o univerzální lék a nevyléčí se s ním každá infekce. Správný výběr pro konkrétní typ bakteriální infekce je klíčový pro úspěšnou léčbu. V některých případech může být nutné několik dní podávat antibiotikum, aby se příznaky infekce začaly zlepšovat. Délka léčby se obvykle pohybuje mezi 5 a 14 dny, ale může se lišit v závislosti na druhu infekce a stavu. Chráněni proti infekčním bakteriím jste pak tak dlouho, jak dlouho zůstávají v těle látky antibiotik.
V České republice funguje zařazení do skupin, a podle toho je pak charakterizována možnost jejich dostupnosti / výdeje:
Výdej R |
Znamená, že lék pouze na lékařský předpis. |
Výdej F |
Jde o volně prodejný lék. |
Výdej O |
Prodejný lék bez lékařského předpisu s omezením, měli byste být poučeni o užívání. |
Výdej V |
Jedná se o vyhrazený léčivý přípravek, který se smí se prodávat i mimo lékárny. |
Antibakteriální přípravky jsou v kategorii R – je jejich výdej k vnitřnímu užití v tuzemsku vázán pouze platným lékařským předpisem.
Na území České republiky potřebujete mít k výdeji antibiotik k vnitřnímu užití platný recept. Je to z toho důvodu, že jsou zařazeny do skupiny léčiv, o jejich vhodnosti podání rozhoduje lékař. Po tom, kde koupit pilulky bez receptu nebo kde je získat z druhé ruky (viz nabídky typu „prodám nebo přenechám zbylé léky“) raději nepátrejte, mohly by vám způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy se tedy spolehněte raději na lékaře. To samé platí vaše domácí mazlíčky – pro psy, pro kočky i jiná zvířata.
Jde o látky přírodního původu, které mají antimikrobiální účinky. Dokáží tedy zabít nebo zastavit růst mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry nebo houby. Přírodní formy antibiotik se vyskytují v rostlinách, bylinách, plodech, kořenech, semenech a dalších přírodních zdrojích.
Mnohé z vás jistě napadne, jak je na tom nám všem dobře známý medvědí česnek a marihuana. Ano, tušíte správně. Obě tyto rostliny přírodní antibiotické látky obsahují. Česnek medvědí má širokospektrální účinek proti bakteriím způsobujícími žaludeční vředy a někdy může být účinný i proti zlatému stafylokoku. V minulosti se jeho listy přikládaly na hnisavé rány. V konopí je CBD, což je chemická látka, u které bylo prokázáno, že je působí jako mírné antibiotikum. Mějte však na paměti, že přírodní preparáty nejsou náhradou za komplexní lékařskou péči.
Taková kombinace se všeobecně nedoporučuje. Platí zejména pro ty druhy, která jsou metabolizovány v játrech. Užíváte-li takovéto pilulky a alkohol, jejich současné požití může ovlivnit funkci jater a zpomalit jejich schopnost metabolizovat antibiotikum. To může způsobit zvýšení hladiny léku v krvi a zhoršení nežádoucích účinků. Dále může alkohol oslabit imunitní systém a zhoršit průběh infekce, pro kterou léky užíváte. Proto je lepší se během užívání antibiotik alkoholu zdržet, dokud není léčba dokončena. Nápoje jako je pivo (ale i mléko) si můžete dát kdykoliv později. Vylučte ale i nápoje, které obsahují kofein, jako je třeba káva.
Pro vedlejší účinky si vždy zkontrolujte příbalový leták a pečlivě si jej uchovejte. Mezi ty nejobvyklejší patří:
Mezi nejvýznamnější negativní projevy, které tyto přípravky mají, patří zásah do rovnováhy střevní mikroflóry, což může způsobit určité obtíže. Proto jsou nasazována jako léky pouze v takových případech, kdy je to nezbytné.
Je důležité vědět i tuto skutečnost. K nejčastějších nežádoucích účinkům, když jste na této léčbě, patří průjem. Je to proto, že tyto léky ničí nejen patogenní bakterie, ale také prospěšné bakterie v trávicím traktu. To může vést ke změnám v rovnováze mikrobiomu a narušení trávení.
Pokud trpíte průjmem během užívání ATB, zvažte probiotika. Antibiotika a probiotika jsou velmi vhodnou kombinací pro znovuobnovení střevní flóry. Probiotika totiž obsahují prospěšné bakterie, které vám pomohou obnovit rovnováhu v trávicím traktu, což bude mít pozitivní vliv také na vaši imunitu.
Existuje hned několik důvodů, proč byste se měli při antibiotické léčbě vyhýbat nadměrnému svitu slunce. Léky s antibakteriálními účinky a slunce nejdou dohromady z následujících důvodů:
Pro solárium platí to samé, jako výše uvedené. Pro období léčby jej raději vynechejte.
Některá ATB mohou mít vliv na trávení. A ptáte se, co nejíst? Bylo zjištěno, že látky antibiotik mohou ovlivnit způsob rozkladu určitého druhu stravy, jako mléčné výrobky, v trávicí soustavě. Některé typy, mohou též snížit účinnost probiotik v gastrointestinálním traktu. Kromě toho mohou některé druhy snížit absorpci vápníku z potravy a to což může přispět k osteoporóze. Proto se obecně doporučuje vyhnout se užívání antibiotik spolu s mléčnými výrobky a jinými produkty, které obsahujícími vápník.
Nebylo zaznamenáno, že by užívání antibiotik mělo přímý vliv na sportovní výkon. Nicméně, pokud se užívají kvůli infekci, která způsobuje příznaky, jako jsou horečka, únava a ztráta chuti k jídlu, mohou tyto příznaky ovlivnit sportovní výkon a fyzická námaha bude poměrně nepříjemná i samotnému nemocnému (a z hlediska zatížení organismu je irelevantní, zda jde o covid či zápal plic). V takovém případě by se sportovci měli zdržet výkonnostních aktivit a počkat, až bude lépe. Z praxe ale známe případy, kdy se protibakteriální přípravky a sport nevylučují.
V tomto případě buďte ve střehu, milé dámy! Některé léky na bázi antibiotik jsou schopna ovlivnit účinnost hormonální antikoncepce a to tak, že mohou zvýšit metabolismus estrogenů v játrech, což může snížit jejich účinnost. Pokud tedy hormonální antikoncepci užíváte, nezapomeňte informovat svého lékaře a zeptat se na jeho doporučení ohledně konkrétního léku a antikoncepce. Že by však antibiotická léčba měla vliv na periodu menstruace, je velmi nepravděpodobné.
Užívání antibiotik v těhotenství je nejlepší konzultovat s lékařem, který může posoudit rizika a přínosy jak pro matku, tak pro dítě. V rané fázi je riziko menší, protože z pohledu farmakoterapie je plod v tomto období nejvíce v bezpečí, konkrétně ve 2. a ve 3. trimestru.
Antibakteriální léčivo v těhotenství a při kojení by měla být nasazována s velkou opatrností a pouze tehdy, když je to nezbytně nutné. To proto, že některá z nich mohou být škodlivá pro plod nebo dítě.
Znamená to, že bakterie se staly odolnými vůči účinku. Rezistence na tento druh léčiva se vyvíjí, když bakterie mutují a získají nové vlastnosti, které jim umožňují přežít i v přítomnosti antibiotik. Tato rezistence může být přirozená nebo způsobená nadměrným a neadekvátním užíváním. V současné době je velkým problémem ve zdravotnictví, protože ztěžuje léčbu bakteriálních infekcí. Lékaři pak musí hledat nové způsoby léčby, které jsou účinné proti rezistentním kmenům.
Spolehlivý webový portál s širokým výběrem tablet, vřele doporučuji.
Tablety, které jsem online zakoupil, byly účinné a vysoce kvalitní.
Proces nákupu tablet online byl jednoduchý a intuitivní.